

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Weight | 10.007382 mg |
| Impedance | 90 Ω |
| Working Voltage | 43 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 43 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 2 % |
| Zener Current | 50 nA |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05318
Ext.Price$0.05318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05318 | $0.05318 |
| 10 | $0.02659 | $0.26590 |
| 50 | $0.02393 | $1.19650 |
| 100 | $0.02153 | $2.15300 |
| 500 | $0.01988 | $9.94000 |
| 1000 | $0.01836 | $18.36000 |
| 3000 | $0.01695 | $50.85000 |
| 5000 | $0.01460 | $73.00000 |
